Jimmy Choo I Want Choo Forever Eau de Parfum 60ml

    Original price £79.00 each £1316.67 per 1l
Size: 60ML (£79.00)
40ML £49.50 £1237.50 per 1l Save £5.50
60ML £79.00 £1316.67 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/4

Jimmy Choo I Want Choo Forever Eau de Parfum 60ml

    Original price £79.00 each £1316.67 per 1l
Size: 60ML (£79.00)
40ML £49.50 £1237.50 per 1l Save £5.50
60ML £79.00 £1316.67 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

"I Want Choo Forever", an intoxicating chypre ambery gourmand, celebrates energy and intensity, thanks to a particular blend of ingredients. On top, a powerful rose has been amalgamate with a spicy pink peppercorn to denote attraction. The heart is a potent black cherry liquor, seductive jasmin sambac and a warm feminine vetiver. Finally, earthy moss, vanilla and tonka bean are combined to make this delicious scent truly addictive. The scent leaves a mysterious trail that endures all night. Encapsulating the essence of bold and glamour of the Jimmy Choo house, this enchanting fragrance will become the backdrop to your most memorable evenings. Sophisticated and fun, it captures a playful spirit and the atmosphere of a moment of fun ahead of what is sure to be an exciting evening.

On top, a powerful rose has been amalgamate with a spicy pink peppercorn to denote attraction. The heart is a potent black cherry liquor, seductive jasmin sambac and a warm feminine vetiver. Finally, earthy moss, vanilla and tonka bean are combined to make this delicious scent truly addictive. The scent leaves a mysterious trail that endures all night. Encapsulating the essence of bold and glamour of the Jimmy Choo house, this enchanting fragrance will become the backdrop to your most memorable evenings. Sophisticated and fun, it captures a playful spirit and the atmosphere of a moment of fun ahead of what is sure to be an exciting evening.

Fragrance Family: Chypre Ambery Gourmand
Top Notes: Juicy Rose, Pink Peppercorn, Bitter Almond Oil
Heart Notes: Black Cherry Liquor, Jasmine Sambac, Vetiver
Base Notes: Moss Accord, Vanilla, Tonka Beans

16

Product code: 822045

EAN: 3386460129886

Hold the fragrance 5 inches away and spray your skin, focusing on pulse points. Alternatively, spray generously in front of you and walk through for a full coverage. Don’t rub the fragrance in, as it will affect the trail.

Our customers say

AI Summary

Customers generally praise this warm gourmand fragrance for its cherry‑vanilla gourmand profile, elegant bottle design and strong longevity. It’s seen as seductive and versatile, especially suited to evenings and colder months. However, some find the opening overpowering and report inconsistent dry‑down on skin, with a few noting practical issues like the sprayer lacking a cap.

  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting performance
  • genai.genai.review.summary.pro Cherry and vanilla notes
  • genai.genai.review.summary.pro Elegant bottle design
  • genai.genai.review.summary.con Overpowering opening
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent dry‑down on skin
  • genai.genai.review.summary.con No cap on sprayer