Giorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50ml

-25%
    Discounted price £82.50 each   Original price was £110.00 £110.00 £1650.00 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£82.50)
30ML £57.75 £1925.00 per 1l Save £19.25
50ML £82.50 £1650.00 per 1l Save £27.50
We're sorry but this product is no longer available online
Giorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50mlGiorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50mlGiorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50mlGiorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50mlGiorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50mlGiorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50mlGiorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50ml

Giorgio Armani Si Eau de Parfum Intense 50ml

-25%
    Discounted price £82.50 each   Original price was £110.00 £110.00 £1650.00 per 1l
Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 50ML (£82.50)
30ML £57.75 £1925.00 per 1l Save £19.25
50ML £82.50 £1650.00 per 1l Save £27.50
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

This floral fragrance is wrapped in an ambery structure, blending the signature sweet blackcurrant nectar with a velvety floral heart, warm and sensual vanilla and the subtle smokiness of black tea. Top Notes: fruity blackcurrant nectar Heart Notes: velvety damascena rose & davana Base Notes: warm vanilla & black tea The enveloping signature blackcurrant nectar, derived from natural origins, joins a feminine symphony of rose damascena absolute and velvety davana essential oil. This leads into a sensual trail of overdosed bourbon vanilla infusion from Madagascar, with a hint of aromatic black tea, with smoky and herbaceous accents, elevating the vanilla signature of Armani Sì eau de parfum intense. Encapsulated in a unique bottle, crafted with a unique glass making savoir-faire, the jewel bottle is adorned by the golden Sì logo, embossed in the glass. It is a powerful statement to invite every woman to say Sì, and to embrace every aspect of herself.

Chypre Ambery Fruity

560576 06 - INGREDIENTS: ALCOHOL - PARFUM / FRAGRANCE - AQUA / WATER / EAU - DIPROPYLENE GLYCOL - BENZYL SALICYLATE - LINALOOL - BENZYL ALCOHOL - BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE - HYDROXYCITRONELLAL - GERANIOL - HEXYL CINNAMAL - COUMARIN - CINNAMYL ALCOHOL - CITRONELLOL - ALPHA-ISOMETHYL IONONE - TRIS(TETRAMETHYLHYDROXYPIPERIDINOL) CITRATE - BENZYL CINNAMATE - EUGENOL - BENZYL BENZOATE - LIMONENE - CI 14700 / RED 4 - CI 60730 / EXT. VIOLET 2 - CI 15510 / ORANGE 4 (F.I.L. N70027407/1).

Product code: 819712

EAN: 3614273734790

Apply on pulse point: wrist, inner elbow and neck

BOTTLE & SPRAY PUMP

Our customers say

AI Summary

Customers generally praise this fragrance as a refined, long‑lasting floral oriental with sweet, musky and blackcurrant facets. Many reviewers describe it as ‘mesmerising’ and note it lasts all day, offering good value for buyers seeking an elegant evening scent or an everyday signature. However, several operational issues with delivery and packaging have negatively affected the overall experience.

  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting fragrance
  • genai.genai.review.summary.pro Elegant scent profile with floral oriental, sweet and musky notes
  • genai.genai.review.summary.pro Elicits compliments from others
  • genai.genai.review.summary.con Fulfilment failures and non‑delivery incidents
  • genai.genai.review.summary.con Battered or poor condition packaging on arrival
  • genai.genai.review.summary.con Occasional reports of older stock or quality check lapses