Giorgio Armani Code Femme Eau de Parfum 30ml

-25%
    Discounted price £51.75 each   Original price was £69.00 £69.00 £1725.00 per 1l

Offer

Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 30ML (£51.75)
30ML £51.75 £1725.00 per 1l Save £17.25
50ML £30.00 £600.00 per 1l
75ML £78.75 £1050.00 per 1l Save £26.25
We're sorry but this product is no longer available online
1/3

Giorgio Armani Code Femme Eau de Parfum 30ml

-25%
    Discounted price £51.75 each   Original price was £69.00 £69.00 £1725.00 per 1l

Offer

Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 30ML (£51.75)
30ML £51.75 £1725.00 per 1l Save £17.25
50ML £30.00 £600.00 per 1l
75ML £78.75 £1050.00 per 1l Save £26.25
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information


Simple yet sensual, comforting yet captivating. A spellbinding fragrance evoking the same elegance as a GIORGIO ARMANI red-carpet dress. ARMANI Code is the signature fragrance for women by GIORGIO ARMANI.
Orange Blossom is the Muse of this creation: a miracle of the nature, the quintessence of femininity. A unique creation reveals this flower's full magic and operates its metamorphosis by the incredibly soft embrace of Madagascar vanilla and a touch of honey. Sambac jasmine, from India, amplifies the radiance and elegance of this celebration of noble materials.

Fragrance Family: Floral Amber
Fragrance Notes:
Top:
Jasmine & Orange
Heart:
Orange Blossom
Base:
Honey & Vanilla

DIHYDRO PENTAMETHYLINDANONE, GERANYL ACETATE, BENZYL SALICYLATE, COUMARIN, HYDROXYCITRONELLAL, PIPERONAL, METHOXYHYDRATOPALDEHYDE, VETIVEROL, LIMONENE, CITRAL, GERANIOL.

Product code: 447420

EAN: 3360375004049

Our customers say

AI Summary

Customers generally praise Armani fragrances for fresh, versatile scent profiles with reliable longevity and strong projection, especially appreciated during discounts. Many reviews highlight citrus top notes and a pleasant woody base suitable for day-to-night wear, though some report inconsistent longevity and possible reformulations.

  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting longevity
  • genai.genai.review.summary.pro Fresh citrus top notes
  • genai.genai.review.summary.pro Strong projection
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent longevity