Emporio Armani She for Women Eau de Parfum 100ml

    Original price £80.00 each £800.00 per 1l
Size: 100ML (£80.00)
50ML £63.00 £1260.00 per 1l
100ML £80.00 £800.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/8

Emporio Armani She for Women Eau de Parfum 100ml

    Original price £80.00 each £800.00 per 1l
Size: 100ML (£80.00)
50ML £63.00 £1260.00 per 1l
100ML £80.00 £800.00 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Experience the magnetic scent of tenderness, sensuality, and intimacy of the oriental powdery Emporio Armani She fragrance for women.

Scent

Citrus

Get together: the floriental powdery Emporio Armani She Eau de Parfum tells a magnetic story of tenderness, sensuality, and intimacy. A fresh blend of delicate floral heliotrope and juicy pear is harmoniously connected to a modern cedar wood accord. A touch of white musk gives this fragrance sensuality and absolute tenderness. A second-skin women's fragrance, an alluring interpretation of modern femininity.

The essential rose gold-tinted bottle only becomes complete when it merges with that of its counterpart, Emporio Armani He. They magnetically attract each other.

  • Top Notes Pineapple, Bergamot, Pear, Tangerine
  • Heart Notes Muguet, Orris, Jasmine, Heliotrope
  • Base Notes Tonka, Sandalwood, Cedarwood, Musk
  • Flammable until dry. Keep away from flames and heat. Avoid spraying in eyes.

    ALCOHOL, PARFUM / FRAGRANCE, AQUA / WATER, BHT, LINALOOL, GERANIOL, ALPHA-ISOMETHYLIONONE, COUMARIN, LIMONENE, HYDROXYCITRONELLAL, CITRONELLOL, CITRAL, HEXYL CINNAMAL, BENZYL SALICYLATE, BENZYL ALCOHOL.

    Product code: 575191

    EAN: 3614274222135

    Backstage tip: Perfume in a classic V shape beginning at one shoulder and finishing at the other.

    Our customers say

    AI Summary

    Customers generally like this daytime eau de parfum for its fresh, light floral-musky aroma and good value when on promotion. Many find it pleasant for everyday wear and appreciate the compact metal-cased bottle, though opinions on longevity and formulation vary.

    • genai.genai.review.summary.pro Fresh, light scent suited to daytime wear
    • genai.genai.review.summary.pro Pleasant subtle floral-musky character
    • genai.genai.review.summary.pro Affordable when bought on offer
    • genai.genai.review.summary.con Many report reduced longevity compared with expectations
    • genai.genai.review.summary.con Perceived weakening after reformulation by some users
    • genai.genai.review.summary.con Inconsistent scent strength between batches