Carolina Herrera La Bomba EDP 30ml

-25%
    Discounted price £50.25 each   Original price was £67.00 £67.00 £1675.00 per 1l
new

Offer

Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 30ML (£50.25)
30ML £50.25 £1675.00 per 1l Save £16.75
50ML £73.50 £1470.00 per 1l Save £24.50
We're sorry but this product is no longer available online
1/5

Carolina Herrera La Bomba EDP 30ml

-25%
    Discounted price £50.25 each   Original price was £67.00 £67.00 £1675.00 per 1l
new

Offer

Online Only! 25% off Fragrance
Learn More
Size: 30ML (£50.25)
30ML £50.25 £1675.00 per 1l Save £16.75
50ML £73.50 £1470.00 per 1l Save £24.50
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

La Bomba Eau de Parfum is a spectacular new feminine fragrance that invites you to spread your wings out wide and live your life loud and free.

Presented in a stunning refillable butterfly bottle, this floral-fruity scent captures the essence of self-celebration and liberation with a joyful blend of exotic pitaya, rich cherry peony and solar vanilla. A tribute to the passion and contagious energy of the Herrera woman.



Fragrance family: Floral

Top notes: Pitaya

Heart notes: Peony

Base notes: Vanilla

Strength: Eau de Parfum

Product code: 864372

EAN: 8411061077146

Our customers say

AI Summary

Customers praise a fruity‑floral eau de parfum with vibrant cherry‑pitaya top notes, a warm vanilla dry‑down, strong sillage and exceptional longevity. The distinctive butterfly bottle is repeatedly highlighted as a keepsake, contributing to high perceived value and gift appeal. Some users report overpowering openings, occasional medicinal or synthetic undertones, and inconsistent skin reactions.

  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting longevity
  • genai.genai.review.summary.pro Distinctive bottle design
  • genai.genai.review.summary.pro Sweet fruity‑floral scent
  • genai.genai.review.summary.con Occasionally overpowering opening
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent skin reaction on some users
  • genai.genai.review.summary.con Occasional medicinal or synthetic undertone