Superdrug Hair Mousse Extra Firm Hold 300ml

    Original price £2.50 each £8.33 per 1l

Offer

2 for £4 on selected Superdrug Hair Styling
Learn More
3 for £5 on selected Superdrug Hair Styling
Learn More
Size: 300ML (£2.50)
75ML £2.00 £26.67 per 1l
300ML £2.50 £8.33 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online
Superdrug Hair Mousse Extra Firm Hold 300mlSuperdrug Hair Mousse Extra Firm Hold 300mlSuperdrug Hair Mousse Extra Firm Hold 300ml

Superdrug Hair Mousse Extra Firm Hold 300ml

    Original price £2.50 each £8.33 per 1l

Offer

2 for £4 on selected Superdrug Hair Styling
Learn More
3 for £5 on selected Superdrug Hair Styling
Learn More
Size: 300ML (£2.50)
75ML £2.00 £26.67 per 1l
300ML £2.50 £8.33 per 1l
100% money back guarantee
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

100% money back guarantee

Product Information

Enriched with Pro-Vit B5, this extra firm hold mousse has been specially formulated to give your hair great body and volume.

The non-sticky mousse will leave your hair looking shiny and beautiful. Brushes out easily for re-styling.

Caution : extremely flammable. Pressurised container: protect from sunlight and do not expose to temperature exceeding 50?C. Do not pierce or burn even after use. Do not spray on a naked flameor any incandescent material . Keep away from source of ignition. No smoking. Do not use near painted or polished surfaces. Do not apply on irritated or damaged skin. If irritation developps, discontinue use. Do not spray near eye or face or on to sore or broken skin. Use only as directed. Keep out of the reach of children.

Aqua, Butane, Isobutane, Propane, Pvp/Va Copolymer, Ceteareth-20, Pvp, Polysorbate-20, Polyquaternium-16, Parfum, Panthenol, Cetrimonium Chloride, Sodium Carbonate

Product code: 214899

EAN: 0000002148991

Shake can well before use. Hold can downwards and dispense foam onto the palm of the hand. Spread evenly through towel dried hair and style. Avoid contact with absorbent material and clothing as staining may occur.

Alumnium can widely recycle

Our customers say

AI Summary

Customers generally praise the extra-firm mousse for delivering strong curl definition, a non-sticky finish, long-lasting hold and good value across varied hair types. However, inconsistency with product consistency (runny/watery batches) and nozzle/packaging failures have reduced satisfaction for some. Overall, most users find it effective for defining and controlling curls, though quality control and packaging issues affect repeat purchase and experience.

  • genai.genai.review.summary.pro Strong curl definition
  • genai.genai.review.summary.pro Non sticky finish
  • genai.genai.review.summary.pro Long lasting hold
  • genai.genai.review.summary.con Runny consistency reported
  • genai.genai.review.summary.con Nozzle design failures