Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Currently in stock

On promotion

Oil free

Paraben free

Review rating

Range name

Mousse For Curly Hair

Mousse For Curly Hair

If you have curly hair, you want a hair styling product which is going to hold your gorgeous curls in place without weighing them down or making your hair look greasy or feeling sticky. Hair mousse for curly hair is exactly that, with super lightweight formulas, these light mousses can be applied to wet or dry curls to tame your frizz and boost shine leaving you with bouncy ringlets and voluminous waves.


Not happy with the curly style you’ve create, brush out these curly hair mousses with ease, without flaking or breaking and simply rework your perm. You can also rest assured your curls will be touchable soft with crunch free finishes and curls tamed, so you’ll no longer have to worry about humidity frizz or tired looking curls halfway through the day.

4 products found
Items per page 60
Sort by

Wella Shockwaves Curls and Waves Mousse, 200 ml

32
2 for £6 on selected Wella
Learn More
    Original price £3.55 each £17.75 per 1l

VO5 Curl Defining Hair Mousse 200ml

216
2 for £8 on selected VO5
Learn More
    Original price £5.99 each £29.95 per 1l

Cantu Natural Hair Wave Whip Curling Mousse 248ml

108
    Original price £7.49 each £30.20 per 1l

got2b Twisted Curling Mousse 250ml

71
    Original price £5.50 each £22.00 per 1l