Filter products

Product type

Brand

Refine by price

Colour

Currently in stock

Sun protection factor

Bundles category

On promotion

Review rating

Marketplace product

Allergen free

Oil free

Paraben free

Face Primer

Face Primer

Want to keep your makeup on all day whilst keeping the shine at bay? It's all about the prep! Face primers not only keep your base in place, they also make your skin naturally glow and keep your foundation fabulously matte. Find everything from face primer, eye shadow primer to lip and lash primer at Superdrug and enjoy long lasting makeup.

152 products found
Items per page 60

Maybelline Grippy Serum Makeup Primer (30ml)

742
Online Only! FREE Maybeline Fit Me Loose Powder 001 when you spend £14 on selected Maybelline
Learn More
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Maybelline
Learn More
Sorry, Store Pick-up Only
    Original price £11.99 each £399.67 per 1l
Available in Stores only

Maybelline Grippy Serum Primer Olivia New York

1
Online Only! FREE Maybeline Fit Me Loose Powder 001 when you spend £14 on selected Maybelline
Learn More
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Maybelline
Learn More
Online Only! Save 20% with Code GRIPPY20 on selected Maybelline Grippy Serum Primer
Learn More
    Original price £11.99 each £399.67 per 1l

Maybelline Poreless Jelly Primer

79
Online Only! FREE Maybeline Fit Me Loose Powder 001 when you spend £14 on selected Maybelline
Learn More
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Maybelline
Learn More
    Original price £9.99 each £333.00 per 1kg

Revolution Pore Blur Primer

4
FREE Revolution Powder Pops Instant Blur Setting Powder Translucent When You Spend £10 on selected Revolution Beauty
Learn More
    Discounted price £5.24 each   Original price was £6.99 £6.99 £187.14 per 1l

NYX Professional Makeup The Face Glue Primer

105
FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics
Learn More
Save £5 when you spend £20 on selected Nyx PMU
Learn More
    Original price £8.99 each £256.86 per 1l

L'Oréal Paris Lumi Glotion 903 Medium Glow

524
FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics
Learn More
3 for 2 on selected L'Oréal Paris Cosmetics
Learn More
    Original price £11.99 each £278.19 per 1l

Maybelline Grippy Serum Primer Olivia

0
Online Only! FREE Maybeline Fit Me Loose Powder 001 when you spend £14 on selected Maybelline
Learn More
Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Maybelline
Learn More
Online Only! Save 20% with Code GRIPPY20 on selected Maybelline Grippy Serum Primer
Learn More
    Original price £11.99 each £399.67 per 1l

e.l.f. Power Grip Primer

31443
    Original price £11.00 each £458.33 per 1l

MCoBeauty Makeup Grip Primer

4
Save up to £3 on selected MCoBeauty
Learn More
Members Only! Save £4 on selected MCoBeauty
Learn More
  £8.00   Discounted price £10.00 each   Original price was £12.00 £12.00 £333.33 per 1l
Member Price     £8.00 £266.67 per 1l
 

NYX Professional Makeup Buttermelt Glaze Skin Tint + SPF30 Foundation

+5
108
FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics
Learn More
Save £5 when you spend £20 on selected Nyx PMU
Learn More
    Original price £13.99 each £466.33 per 1kg

L'Oréal Paris Lumi Glotion 902 Light Glow

524
FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics
Learn More
3 for 2 on selected L'Oréal Paris Cosmetics
Learn More
    Original price £11.99 each £278.19 per 1l

NYX Professional Makeup Buttermelt Glaze Skin Tint + SPF30 Foundation

+5
108
FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics
Learn More
Save £5 when you spend £20 on selected Nyx PMU
Learn More
    Original price £13.99 each £466.33 per 1kg

Studio London Locked In Grippy Makeup Primer

0
    Original price £6.00 each £240.00 per 1l

W7 Prime Grip - Face Primer 24g

10
FREE W7 Mystery Bag When You Spend £10 on selected W7
Learn More
Online Only! Save 20%! on selected W7
Learn More
    Discounted price £2.80 each   Original price was £3.50 £3.50 £116.67 per 1kg

Rimmel Multi-Tasker Look Locker Fixing Spray

0
free natural bronzer when you spend £13 on rimmel on selected Rimmel
Learn More
    Original price £9.99 each £113.52 per 1kg

e.l.f. Power Grip Jumbo Primer

31443
    Original price £25.00 each £333.33 per 1l

Rimmel Multi-Tasker Grip Getter Primer

2
free natural bronzer when you spend £13 on rimmel on selected Rimmel
Learn More
    Original price £9.99 each £285.43 per 1kg

e.l.f. Power Grip Primer + Niacinamide 24ml

31443
    Original price £11.00 each £458.33 per 1l

NYX Professional Makeup Buttermelt Glaze Skin Tint + SPF30 Foundation

+5
108
FREE NYX Butt Mask when you spend £30 on selected NYX PMU, L'Oreal Paris, Essie Cosmetics
Learn More
Save £5 when you spend £20 on selected Nyx PMU
Learn More
    Original price £13.99 each £466.33 per 1kg

MCoBeauty All-In-One Colour Correcting Primer

2
Save up to £3 on selected MCoBeauty
Learn More
    Discounted price £10.00 each   Original price was £12.00 £12.00 £333.33 per 1l

e.l.f Blemish Control Face Primer 30ml

408
    Original price £11.00 each £366.67 per 1l

Rimmel Lasting Finish Primer 24 Ml

91
free natural bronzer when you spend £13 on rimmel on selected Rimmel
Learn More
    Original price £8.99 each £374.58 per 1l