Vaseline Intensive Care Healthy Hands Stronger Nails Hand Cream 75 ml

-49%
    Discounted price £2.00 each   Original price was £3.99 £3.99 £26.67 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Online Only! 1 week! Save up to 1/2 price on selected Vaseline
Learn More
Size: 75ML (£2.00)
75ML £2.00 £26.67 per 1l Save £1.99
200ML £2.85 £14.25 per 1l Save £2.90
We're sorry but this product is no longer available online
1/5

Vaseline Intensive Care Healthy Hands Stronger Nails Hand Cream 75 ml

-49%
    Discounted price £2.00 each   Original price was £3.99 £3.99 £26.67 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
Online Only! 1 week! Save up to 1/2 price on selected Vaseline
Learn More
Size: 75ML (£2.00)
75ML £2.00 £26.67 per 1l Save £1.99
200ML £2.85 £14.25 per 1l Save £2.90
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Deeply moisturises* to repair very dry hands and prevents nails from chipping or breaking: in 2 weeks nails are 10x stronger**

*Within stratum corneum **Versus untreated nails.

Water (Aqua), Potassium Lactate, Glycerin, Sodium Hydroxypropyl Starch Phosphate, Stearic Acid, Mineral Oil, Dimethicone, Lactic Acid, Glycol Stearate, Peg-100 Stearate, Hydrolyzed Keratin, Glycine Soja (Soybean) Sterol, Lecithin, Tocopheryl Acetate (Vitamin E Acetate), Retinyl Palmitate (Vitamin A Palmitate), Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil Or Glycine Soja (Soybean) Oil, Sodium Pca, Sodium Stearoyl-2-Lactylate, Urea, Collagen Amino Acids, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Petrolatum, Cetyl Alcohol, Stearamide Amp, Cyclopentasiloxane, Magnesium Aluminum Silicate, Glyceryl Stearate, Fragrance (Parfum), Xanthan Gum, Disodium Edta, Methylparaben, Dmdm Hydantoin

Product code: 319507

EAN: 8712561485524

Our customers say

AI Summary

Customers generally like this light, fast-absorbing hand cream for its non-greasy feel, value, and nail-strengthening benefits. Most praise its pleasant scent and quick absorption, though a subset report it’s too thin or not hydrating enough for very dry skin. Packaging and purchase issues appear occasionally.

  • genai.genai.review.summary.pro Fast absorbing
  • genai.genai.review.summary.pro Non-greasy feel
  • genai.genai.review.summary.pro Good value
  • genai.genai.review.summary.con Thin consistency
  • genai.genai.review.summary.con Inconsistent hydration
  • genai.genai.review.summary.con Overpowering fragrance for some