TRESemme Keratin Smooth Restoring Conditioner 100ml

    Original price £1.50 each £15.00 per 1l

Offer

Free next day delivery when you spend £10 on selected TRESemme
Learn More
3 for 2 on selected
Learn More
Size: 100ML (£1.50)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
680ML £2.00 £2.94 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online
1/4

TRESemme Keratin Smooth Restoring Conditioner 100ml

    Original price £1.50 each £15.00 per 1l

Offer

Free next day delivery when you spend £10 on selected TRESemme
Learn More
3 for 2 on selected
Learn More
Size: 100ML (£1.50)
100ML £1.50 £15.00 per 1l
680ML £2.00 £2.94 per 1l
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Transforms your hair to be smoother, straighter and easier to style with New TRESemmé Keratin Smooth.

Infused with Keratin, each product reduces frizz and leaves hair gorgeously sleek and manageable. TRESemmé Keratin Smooth Conditioner nourishes each strand to leave hair gorgeously smooth, shiny and manageable. Formulated without sodium chloride - suitable for use after a salon keratin treatment. Gentle enough for colour treated hair. Our Philosophy. From our origins in salons, we've always had a simple vision: to create stylist-tested, salon quality products without the salon price tag, so you can experience that salon feeling every day. TRESemmé - Professional, Affordable. For more secrets from our professional stylists, and details on the TRESemmé range of styling appliances & tools, visit tresemme.co.uk

Product code: 736858

EAN: 8710908694813

Our customers say

AI Summary

Customers generally like this keratin conditioner for smoothing frizz, adding shine and making hair easier to detangle. The product is seen as a good value due to its large bottle and has a pleasant scent. It works for various hair types, though some users note it can feel heavy on finer hair. A few customers reported difficulties dispensing the last of the product from the bottle. Several reviewers received the product for free, and multiple users expressed a preference for pump packaging.

  • genai.genai.review.summary.pro Smooths frizz effectively
  • genai.genai.review.summary.pro Adds noticeable shine
  • genai.genai.review.summary.pro Makes detangling easier
  • genai.genai.review.summary.con Can feel heavy on finer or thinner hair types
  • genai.genai.review.summary.con Difficult to dispense when bottle is nearly empty