Simple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125ml

-50%
    Discounted price £2.30 each   Original price was £4.60 £4.60 £18.40 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 price on selected Simple
Learn More
Size: 125ML (£2.30)
50ML £2.59 £51.80 per 1l
125ML £2.30 £18.40 per 1l Save £2.30
We're sorry but this product is no longer available online
Simple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125mlSimple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125mlSimple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125mlSimple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125mlSimple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125mlSimple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125mlSimple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125ml

Simple Kind to Skin Hydrating Light Face Moisturiser 125ml

-50%
    Discounted price £2.30 each   Original price was £4.60 £4.60 £18.40 per 1l

Offer

Free Next Day Delivery and Vegan Hyaluronic Gummies when you spend £25 on selected Skincare
Learn More
1/2 price on selected Simple
Learn More
Size: 125ML (£2.30)
50ML £2.59 £51.80 per 1l
125ML £2.30 £18.40 per 1l Save £2.30
We're sorry but this product is no longer available online

Collect from store

Search for a Store

Home Delivery Information

Delivery Options & Info

Product Information

Powered by peptides, 1% niacinamide and pro-vitamins B5 + E, Simple Kind to Skin Hydrating Moisturiser instantly boosts hydration and leaves the skin replenished and more resilient from the first use.

Give Your SkinA Boost Of Instant Hydration WithSimple Kind To Skin Hydrating Moisturiser. This Face Moisturiser Is Powered By Peptides And 1% Niacinamide, ThisSkin Care Product Helps Replenish And Restore The Skin’S Barrier For More Resilient Skin. Better Still, It Leaves Your Skin Softer, Smoother And Healthier Looking Thanks ToIts Formulation Containing Pro-Vitamins B5 + E. The Skin Ph-Balanced,Dermatologist-Tested Formula Is Specially Designed For Sensitive Skin,Containing No Colour, Perfume Or Harsh Chemicals. It’S AlsoPeta-Approved Vegan. Our Facial Moisturiser IsClinically Proven To Deliver Effective Results: 94% Of Users Agree It Feels Light On The Skin, 91% Feel Their Skin Is Instantly Hydrated, 90% Say It Is Fast Absorbing And 88% Agree It Leaves Their Skin Feeling Healthy. How To Use:Apply Simple Kind To Skin Hydrating Moisturiser Morning And Evening On A Clean, Dry Face And Neck. EnjoyReplenished, More Resilient Skin From The First Use. For Best Results,Complement Your Skin Care Routine With Simple Kind To Skin Soothing Facial Toner, Simple Kind To Skin Moisturising Facial Wash, Simple Kind To Skin Micellar Water And Simple Kind To Skin Spf 50 Peptide Moisturiser. Warning: For External Use Only. Avoid Getting Into Eyes.

  • Simple Kind To Skin Hydrating MoisturiserInstantly Boosts Hydration For Smooth, Healthy-Looking Skin
  • This Facial Moisturiser Is Formulated WithPeptides To Leave Your Skin More Resilient
  • Features 1% Niacinamide, Helping To Replenish And Restore The Skin’S Barrier, And Pro-Vitamins B5 + E, Leaving The Skin Softer, Smoother And Healthier Looking
  • Delivers Clinically Proven Skin Care Results: 94% Agree It Feels Light On Skin, 91% Feel Their Skin Is Instantly Hydrated, 90% Say It’S Fast Absorbing, 88% Agree It Leaves Their Skin Feeling Healthy
  • Choose Our Light Moisturiser For Replenished, More Resilient Skin From The First Use
  • This Face Moisturiser Is Dermatologist-Tested, Skin Ph-Balanced And Non-Comedogenic,Containing No Colour, Perfume Or Harsh Chemicals That Can Upset Sensitive Skin

    WARNING. Avoid contact with eyes.. For external use only..

    Aqua, Glycerin, Polyglyceryl-3 Methylglucose Distearate, Paraffinum Liquidum, Niacinamide, Cetyl Palmitate, Dimethicone, Cetyl Alcohol, Panthenol, Caprylyl Glycol, Phenoxyethanol, Carbomer, Tocopheryl Acetate, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Potassium Hydroxide, Disodium EDTA, Pantolactone, Potassium Carbonate, Pisum Sativum Peptide, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate.

    Product code: 949073

    EAN: 5011451103931

    Smooth gently into your face and neck using forward and outward movements. Use with our Kind to Skin Moisturising Facial Wash.

    Our customers say

    AI Summary

    Customers generally like the light, unscented daily moisturiser for quick absorption, non-greasy finish and suitability for sensitive or acne-prone skin. Many appreciate active ingredients like niacinamide and peptides and view it as good value for everyday use. However, some users reported irritation after a formula change, including burning or stinging on application, and there were occasional refund delays.

    • genai.genai.review.summary.pro Lightweight texture
    • genai.genai.review.summary.pro Fast absorption
    • genai.genai.review.summary.pro Non-greasy finish
    • genai.genai.review.summary.con Formula irritation reported
    • genai.genai.review.summary.con Some users experienced burning or stinging
    • genai.genai.review.summary.con Occasional refund or customer service delays